AVATAR SON HAVABÜKÜCÜ


Dünya dört ulustan oluşmuştur. Su, Toprak, Ateş ve Hava.Her bir ulusta adını taşıdığı elementi bükebilme gücüne sahip bükücüler yer alır. Belirli hareket ve teknikler sayesinde elementleri istedikleri şekilde yönlendirebilen bükücüler kendi uluslarının gelenekleri içinde yaşıyorlardır.


-Dört Ulusun Yerleşim Haritası-

Elementlerin dördüne birden hakim ve bükücüler arasında en fazla gücen sahip olan tek bir kişi vardır:
AVATAR

Yalnızca Avatar tüm dört elementin ustasıdır.

Dört elementi birden bükme gücüne sahip olan Avatar olağanüstü güçlere sahiptir. Dünyanın düzeni ve dengesinden sorumlu olan Avatar doğumundan ölümüne dek yeryüzünde tektir. Avatar öldüğünde diğer bir Avatar; su, toprak ateş ve hava uluslarında olmak üzere sırayla doğarak bu çemberi devam ettirir.

Uzun yıllar bu dört ulus uyum içinde yaşayarak dünyanın dengesi korunmuştur. Ancak bir gün Ateş Ulusu, gücünün sınırlamalarla kalmaması gerektiğini düşünerek ve Sozin Kuyrukluyıldızının yeryüzüne de düşmesiyle güçlenerek diğer uluslara savaş açmış, tüm dünyaya hükmetmek için saldırmaya başlamıştır.


-Ateş Ulusu Akınları-


Yaşayan son Avatar Hava Ulusu’ndadır. Ve o sadece bu savaşı sona erdirecek güce sahiptir. Her şey çok geç olmadan önce bu savaş durdurulmalıdır. Ancak Avatar, 12 yaşındaki Aang adlı küçük bir hava bükücüdür.


-Keşişler-

En yakın dostu olan Keşiş Gyatso ile her şeyden habersiz Güney Hava Tapınağı’nda yaşamını sürdürürken kendisinin Avatar olduğunu bilmemektedir.


-Güney Hava Tapınağı-

Çünkü bir Avatar'a kimliği 16 yaşından önce söylenmemesi gerekiyordur. Ancak Hava Ulusundaki keşişler bu savaşı durdurmak için Aang’e kimliğini açıklamak zorunda kalırlar. Kaderi ile bu kadar erken yüzleşmek zorunda kalan havabükücü ağır bir eğitimin altına girmeli ve savaş ilerlemeden önce dört elementte ustalaşmak için uzun yolculuklara çıkmalıdır. Bunu öğrenen Aang bu büyük sorumluluğu üstlenmekten korkar ve uçan bizonu olan Appa ile fırtınalı bir akşam ulusundan kaçarak tüm dünyayı yüzüstü bırakır. Ancak fırtınanın etkisiyle okyanusa düşüp, bilinçsizce Avatar Haline geçerek bir buz kütlesi oluşturur ve içinde kendisi ile bizonu Appa’yı hapsederek okyanusun derinliklerinde kaybolur.

Dünyanın Avatar’ı bekleyişi uzun yıllardır cevapsız kalmıştır ve akınlar da halen sürmektedir. Herkesin son umudu olan Avatar’ında artık dünyayı terk ettiği düşüncesi Ateş Ulusunun gücüne güç katmış, başarısını kanıtlamasına engel olabilecek hiçbir şeyin olmaması bu savaşı neredeyse durdurulamaz hale getirmiştir.

Aang ise okyanusun dibinde sürüklenerek savaştan kaçmanın sessizce bedelini ödemektedir.

Aradan 100 yıl geçer. Okyanusun Aang'i son sürüklediği yer Güney Kutbu olmuştur. Dünyanın kaderini değiştirecek olan son Avatar Aang, Güney Su Kabilesinden olan Katara ve Sokka adındaki bir kız ve erkek kardeş tarafından tesadüfen keşfedilir.


-Güney Su Kabilesi-


Avatar ruhu sayesinde 100 yıl boyunca hayatta kalmayı başaran Aang ve bizonu, yeni arkadaşları ile Avatar kaderi ile artık yüzleşmeye hazırdır. Ama Ateş Ulusu savaşı kazanmak üzeredir. 100 yıllık bir gecikme Aang 'e büyük bir suçluluk duygusu yükler. Çünkü Ateş Ulusu yeni Avatar'ın Hava Ulusunda olduğunu bilerek tüm Hava bükücüleri katletmiştir. Yeryüzünde ki son hava bükücü olan Aang, 4 elementte ustalaşmak için Katara ve Sokka ile Appa'nın sırtında uzun yolculuklara çıkarlar. Ama Avatar'ın geri dönmesi Ateş Ulusunu harekete geçirir. Savaşın başlamasında Ateş Ulusuna güç veren Sozin Kuyrukluyıldızı geri dönüyordur ve bu kez Ateş Lordu Ozai savaşı kökten bitirmeye hazırdır. Aang yolculularından birinde, Ateş Ulusunun en zayıf duruma düşeceği, güçlerini aldıkları güneşin tutulduğu gün için istila planı çalışmalarına başlar. Bilgiyi Toprak Krallığı başkenti olan Ba Sing Se’ye götürmek için zorlu bir yolculuğa daha çıkar.


-Ba Sing Se-

Aang'ın bu kovalamaca da hem 4 elementte ustalaşması hem de peşinde ki Ateş Ulusu ordusunun yanı sıra Prens Zuko’nun takibinden de sıyrılmalıdır. Yolculukları boyunca Aang pek çok şey öğrenecek, pek çok kişi tanıyacak ve büyük maceralara atılacaktır. Eski dostlarını ziyaret ederken bir yandan da kendisine elementler de ustalaşabilmesi için öğretmen arayışını girmiştir.

---

Yurt dışında inanılmaz bir ilgi gören bu Anime dizi Nickelodeon da yayınlanmaktadır.Dizi 3 kitaptan oluşmaktadır:
Su, Toprak ve Ateş.

Kanal ile anlaşma önce ilk kitap olan Su üzerine olmuştur.Şubat 2005 ‘te yayına giren dizi, görülen büyük ilgi sonucunda Nickelodeon tüm sezonları yayınlama kararı almıştır. Kendine has anime çizimleri, muhteşem teknikleri ve sıra dışı konusu ile herkesi kendine hayran bırakan bu dizinin film haberide gecikmez. 6 uzun yılda oluşturulan bu yapay zekanın beyaz perdeye aktarma görevini ünlü yönetmen M.Night Shyamalan üstlenir.Genellikle filmlerini kendi yazan, yöneten ve yapımcılığını yapan yönetmen, diziye hayran olduğunu söylemekten kendini alıkoyamaz. "Muhteşem hareketleri olan aksiyon ve duygu dolu bir dizi" cümlesi ile bu yönetmenliği neden üstlendiniz sorusuna cevap veriyor. Dizinin beyazperdeye Anime olarak aktarılmayacağını da ekleyeyim.Tamamen kanlı canlı bir film olacak.

Anime havasından kopacağını duyan fanlar bu konuda çok tepki gösterse de Shyamalan ve Avatar'ın yaratıcıları olan Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko kendilerinden çok eminler. Her röportajlarında Shyamalan’a ne kadar güvendiklerini dile getiren DiMartino ve Konietzko “ Sadece bekleyin ve görün" cümleleriyle filmin nasıl olacağı konusunda açık bir cevap veriyorlar. Shyamalan’a duydukları güvenin çok büyük olduğuna da ekliyorlar .

Nickelodeon ve Mtv Films'in üstlendiği bu yapım 3 bölümden oluşacak; Su, Toprak ve Ateş. Tıpkı dizide de olduğu gibi. Senaryo çalışmalarına son hız devam eden Shyamalan verdiği son ropörtajda henüz bir kadronun belirlenmediğini açıklıyor. Nickelodeon bu diziye gösterilen büyük ilgiyi hiç beklemediklerini ve Avatar gibi bir diziyi yayınlamaktan çok gurur duyduklarını söylüyorlar.

Ancak tabii ki aksilikler de oluyor.James Cameron'un yönetmenliğindeki diğer bir Avatar adlı filmi ile de Shyamalan arasında epey tartışma çıkmıştı isim benzerliği yüzünden. Cameron bu olayı, Avatar’ı 10 yılı aşkın süredir planladığını ve böyle bir engelin kendisini durdurmayacağını sert bir tavırla açıklıyor. İsmi satın almış olması da , Shyamalan’ı halen zor bir duruma sokuyor.


Merakla beklenen film Avatar fırtınasını daha güçlendireceğinden kuşkumuz yok. Şu anda dizi 3. kitabı olan Ateş'in 10 bölümüne yaklaşırken fanlar sabırlarının sınırlarındalar. Çünkü bölümler gittikçe mükemmelleşirken, bu kitabın son olacağı duyurusu büyük bir darbe oldu. Bana da olduğu gibi. Aslında herkes bir sürpriz ümit ederek 4. kitabın yolunu gözlese de resmi bir açıklama kimsenin ağzından çıkmıyor.

Olağanüstü bir yapım olduğunu herekse kanıtlamış olan bu diziyi bence kaçıran varsa bir an önce yakalamalı.Özellikle serideki müzikler gerçekten HARİKA. Benjamin Wynn ile Jeremy Zuckerman ya da diğer bir deyişle The Track Team mükemmel bir iş çıkarıyor.

Bükme Teknikleri :


Subükücülük;

Teknikler Tai Chi sitiline göredir. Güçlerini aydan alırlar.
Sarmaşıkların içindeki su sayesinde kontrol edilebilnmesiVe bükücüler ayrıca iyileştirme gücüne sahiptir.Toprakbükücülük:

Teknikler Hung Gar ve Kung Fu stiline göredir.Bazıları kumbükme yeteneğine sahiptir.

Ateşbükücülük:

Teknikler Kuzey Shaolin Kung Fu ve Güney Seven Star Praying Mantis stiline göredir.Güçlerini güneşten alırlar.Çok az kişi yıldırımı kontrol edebilme gücüne sahiptirler.

Havabükücülük:

Teknikler Ba Gua ve Hsing Yi stiline göredir.Planör sayesinde uçabilme imkanı vardır.

 

Spiritbending (Ruh bükme)

 
Aang using Energybending on Ozai


Aang son bölümde büyük bir aslan-sukaplumbağası(Giant Lion-Turtle) karışımı bir yaratıktan bu beceriyi öğrenir. Beceriye göre bir kişinin ruhundaki enerjiyi kontrol etmek için, kendi ruhunun kontrol edilemez, bükülemez olması gerekmektedir. Aksi takdirde ruh bükme becerisini uygulayanın ruhu bozulacak veya yokolacaktır. Aang, son bölümde Ozai'a ruh bükmeyi uygular. Etraf Aang in mavi renkli temiz ruhu ve Ozai'ın kırmızı ruhu ile aydınlanır. Aang'in ruhunun bükülemez olması sonucu, Ozai'ın ruhu Aang in ruhu tarafından kontrol edilmiş olur. Aang bu sayede Ozai'ın ateş bükücülüğünü elinden alarak savaşa son vermiştir.

6 YorumYorum yaz!Bağlantı

12/10/2007 - AVATAR BİLGİ

Avatar: Son Hava Bükücü

(
İngilizce: Avatar: The Last Airbender), ABD kaynaklı animasyon televizyon dizisidir. Şu anda Nickelodeon'da ve CNBC-e'de yayınlanmaktadır. Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementel sihir etrafında dönen "Avatar Aang" ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Ulusu'ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatır. Dizinin senaryosu bir kitap serisi olarak yazılmıştır. Her sezon bir "kitap" ve her bölüm bir "bölüm" olarak tanımlanır. İlk olarak Kasım 2004'te yayınlanması planlanan dizi ancak 21 Şubat 2005'te TV'de gösterilmeye başlamıştır. Dizi ayrıca DVD olarak piyasaya çıkmıştır. Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko yapımcı ekibin başındadır. Dizi, NickToons'da 6-11 yaş arası grubun dışında da çok yüksek reytinglere ulaşmıştır. 4,5 milyon izleyici, dizinin bir bölümünde topladığı en yüksek izleyici sayısıdır. Dizinin bu büyük başarısı üzerine 2. ve 3. sezonun siparişi de verilmiştir. 3. Sezon ABD'de başlamıştır. Dizideki kahramanların oyuncak figürleri, bilgisayar oyunları, kart oyunları v.b. satışa sunulmuştur. 2008 yılının şubat ayından itibaren de Türkiye'de 3. kitap gösterime girmiştir.Amerika'da gösterime giren "Sozins Comet" (Sozin'in Kuyrukluyıldızı) adlı bölümle dizi sona ermiştir. Ama Bazı Amerikan Dergilerine Göre 2009 da Mini Bölümlerle Devam Edicek.Ve 2009 daki Filmi Çok Beğenilirse 4 Üncü Kitaba Gidilebilir Ama Pek İhtimal Verilmiyor Buna Yinede Büyük İhtimalle Mini Bölümler Çıkabilir..

Oluşumu

Avatar: Son Hava Bükücü, Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko'nun yapımcılık ve yönetmenliğinde, Kaliforniya'daki Nickelodeon Animation Studios'da oluşturulmuştur. Animasyon süreci Güney Kore'de yapılmıştır. Dizinin ilk bölümü orjinal konsepte uygun olarak 6 yılda hazırlanmıştır. Bu bir animasyonu hazırlamak için gereken süreden çok daha fazladır. İlk olarak Kasım 2004'te yayınlanması planlandığı halde ancak Şubat 2005'te yayına başlamıştır.

Dizinin ilk sezonunun büyük başarısı üzerine Nickelodeon, 2. sezon için 20 bölüm sipariş etmiş ve yeni bölümler 17 Mart 2006'da yayınlanmaya başlamış ve 1 Aralık'ta sona ermiştir. 3. sezonun, ABD'de 2007'de gösterime girmiştir

Hikâye

Dizinin olay örgüsü başlamadan 100 yıl önce, Aang adlı 12 yaşındaki bir Hava Bükücü, Güney Hava Tapınağı'nda yaşıyordu. Yaşlı Keşişlerden kendisinin Avatar olduğunu öğrendi. Normalde bir Avatar'a gerçek kimliği 16 yaşına bastığında söylenirdi ancak Keşişler 4 ulus arasındaki savaşın yaklaşmakta olmasından korktukları için bunu daha önce açıkladılar; çünkü bir savaş başladığında barışı getirebilecek ve dengeyi yeniden sağlayabilecek tek kişi Avatar'dı. Kısa bir süre sonra Aang, öğreticisi ve koruyucusu Keşiş Gyatso'dan ayrılmak ve eğitimine devam etmek için Doğu Hava Tapınağı'na gitmesi gerektiğini öğrendi.

Korkmuş ve kafası karışmış olan Aang, uçan bizonu Appa ile birlikte kaçmaya karar verdi ama Güney Okyanusu'nda ani bir fırtına ile karşılaşıdı ve okyanusun dibine doğru batmaya başladı. Kendinden geçmiş bir halde bilinçsizce Avatar Hâli'ne geçen Aang, kendisini ve Appa'yı korumak için avatar halini alarak bir balon yarattı. Ancak Aang yarattığı buzdağının içinde Avatar hâlinde kaldı ve bu buzdağı Güney Kutbu'na doğru sürüklendi.

Dizi bu olaylardan 100 yıl sonra, Ateş Ulusu'nun savaşta mutlak zafere ulaşmak üzere olduğu bir dönemde başlar. Tüm Hava Gezginleri yok olmuştur. Su Kabileleri çok zor durumdadır. Güney Su Kabilesi'ndeki askerler, savaşmak için ailelerini terketmişlerdir ve evlerini savunmasız bırakmışlardır. Bu arada daha büyük olan Kuzey Su Kabilesi savunmaya devam etmektedir. Diğer yanda Toprak Krallığı, Ateş Ulusu'nun zaferi önündeki tek gerçek engeldir. Ancak sınırlarına gelen ordulara dayanmakta zorlanan Toprak Krallığı her geçen gün yenilgiye daha da yaklaşmaktadır. Ve 2. sezonun sonlarında toprak krallığı düşer.

Güney Su Kabilesi'ndeki iki kardeş: Deneyimsiz Su Bükücü Katara ve Kabile'nin koruyucusu genç savaşçı Sokka, Aang ve Appa'yı buzdağından kurtararak macerayı başlatırlar. Aang yokluğu boyunca bir asrın geçtiğini ve korkunç savaşın 100 yıldır sürdüğünü anlar. Aang'in kendisini dondurduğu yıl, Ateş Lordu Sozin, Avatar'ın yokluğunu fırsat bilir ve Dünya'nın yakınından geçmekte olan kuyrukluyıldızın gücünü de alarak büyük savaşı başlatır. Aang, Ateş Ulusu'nun Hava Gezginleri'ni yok ettiğine inanamaz. Bu Aang'i hayattaki son Hava Bükücü yapacaktır.

Avatar olarak Aang'in görevi savaşı bitirmek ve uluslar arasında bozulan dengeyi yeniden kurmaktır. Aang, yeni tanıştığı arkadaşları Katara ve Sokka, uçan bizon Appa, lemur Momo ve 2.Sezon'da onlara katılan Toprak Bükücü Toph ile birlikte 4 elementin ustası olmak için yolculuğa başlar. Yolculukları boyunca sürgün Prens Zuko ve Amiral Zhao daha sonra ise kardeşi Prenses Azula ile uğraşmak zorunda kalırlar. Ama daha sonra Prens Zuko ona ateş bükmeyi öğretir.Ateş Lordu Ozai ile savaşırken son çakrası açılr ve ruh bükme tekniğini öğrenir

Esas görevi olan 4 elementin ustası olmak dışında Aang, yaz sonuna kadar Ateş Lordu Ozai'yi yenmek zorundadır. Çünkü Ateş Ulusu'na savaş başlatmak için güç veren "Sozin" kuyrukyıldızı yaz sonunda yeniden gelecek ve bu kez Ateş Bükücülere savaşı tamamen bitirecek gücü verecektir. Eğer bu gerçekleşirse, bu kez Avatar bile bozulan dengeyi yeniden sağlamayı başaramayacaktır.Ve Avatar ateş lordu Ozai'nin ateş bükme yeteneğini alarak savaşı sonlandırır.

 

1 YorumYorum yaz!Bağlantı

12/10/2007 - avatar seslendiriciler ve yapımcılar
    AVATAR SESLENDİRİCİLERİ VE YAPIMCILARI


YAPIMCILARI :
BRYAN KONİETZKO
MİCHAEL DANTE DİMARTİNO
ZACH TYLER EİSEN
(AANG 'İ SESLENDİRİYOR)
MAE WHİTMAN
(KATARA'NIN SESLENDİRİCİSİDİR.)JACK DESENA
(SOKKA'NIN SESLENDİRİCİSİDİR)

JESSİE FLOWER
(TOPH'UN SESLENDİRİCİSİDİR)
DANTE BASCO
(ZUKO'NUN SESLENDİRİCİSİDİR)MAKO
(IROH'U SESLENDİRİYORDU.AMA ÖLDÜ)
GREG BALDWİN

(IROH'U ŞİMDİ O SESLENDİRİYOR)DEE BRADLEY BAKER
(APPA VE MOMO'YU SESLENDİRİYOR.)
GREY DELİSLE
(AZULA'YU SESLENDİRİYOR)
CRAWFORD WİLSON
(JET'İ SESLENDİRİYOR)
OLİVİA HACK
(TY LEE 'İ SESLENDİRİYOR)


CRİCKET LEİGH
(MAİ'Yİ SESLENDİRİYOR)
MARK HAMİLL
(ATEŞ KRALI OZAİ'YI SESLENDİRİYOR)
JASON ISAACS
(AVATAR ROKU'YU SESLENDİRİYOR)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !